21-500, Biała Podlaska, Polska
+48 512 818 520
info@niebanalnekadry.pl

RAW czy JPEG

RAW czy JPEG

Odpowiedź dla większości powinna być oczywista jednak rzeczywistość bywa przewrotna. A więc krótko: oczywiście RAW. Tylko i wyłącznie RAW. Przynajmniej dla osób profesjonalnie zajmujących się fotografią bądź robiący zdjęcia na zleceniu. Dlaczego tak? Co ma takiego RAW czego nie ma JPG? Nie będę się rozpisywał na temat głębi bitów itp. bo to możecie znaleźć w Google. Ale krótko mówiąc z RAW’a wyciągniemy więcej. RAW posiada większą rozpiętość tonalną. Więc jeśli zamierzamy zdjęcia później edytować to róbmy je tylko i wyłącznie w RAWach. A dla zapominalskich proponuję już teraz przełączyć aparat w tryb robienie zdjęć w RAW i nie przełączania tego. W prawdzie RAW waży więcej niż JPG ale zapisanych jest w nim DUŻO więcej informacji niż w pliku JPG więc to nie jest wymówka. Karty SD jakie pasują do większości aparatów nie są teraz drogie a i współczesny system Windows bez problemu radzi sobie z otwieraniem takich plików.
Jest tylko jedno “ale”. Może to nawet na plus. Tak więc jeśli mamy w aparacie ustawione jakiekolwiek “ulepszanie” zdjęcia to aparat zignoruje te ustawienia zapisując zdjęcia w formacie RAW gdyż RAW jest to surowy zapis pikseli z matrycy aparatu.
Tak więc róbcie zdjęcia w RAWach i tylko w RAWach jeśli macie taką możliwość. Nigdy nie wiecie kiedy zdjęcie się przyda albo kiedy będziecie je obrabiać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.